Časté dotazy

Jak se liší nové židle Jitro Plus od židlí vyráběných dříve?

Rozměrově jsou všechny vyráběné typy stejné, až na celkovou výšku. Ta je u židle Plus 88 cm, protože má horní opěrku zad  zvýšenou. Zvýšená opěrka i při použití jenom jí samotné, poskytuje příjemnější opření. Také je vhodná  pro nejmenší děti a správné podepření zad umožníte dětem i u vyšších stolů.

Další rozdíl je oproti židlím vyráběným do r. 2013  v uchycení samostatných a pultíkových područek. Dříve byly fixovány pouze jedním šroubem, takže umožňovaly větší pohyb područek nahoru a dolu. To bylo nebezpečné pro prstíky dětí, mohly si je skřípnout.Takže od té doby jsou na boku v oblasti opěrek 4 otvory a ne 3 jako dříve.

Prostřední dva slouží k pevnějšímu uchycení opěrek rukou, vnější dva - k uchycení opěrek zad.

Židle Plus nabízí několik vylepšení z hlediska odolnosti. Spojovací hranolek má pevnější uchycení závitu, spodní  tvar nohy  zvyšuje hmotnost židle ve spodní části, tím zvyšuje stabilitu i tak velmi stabilní židle. Opticky také slouží k lepšímu vnímání prostorového vymezení nohy židle, čímž eliminuje zakopávání při průchodu kolem.

Barevný klín nabízí další prvek k barevnému  sjednocení  s vaším interiérem nebo molitanovým sedákem. Klín můžete časem koupit nový (jako náhradní díl), kdyby byla židle přemístěna a nehodila by se barva klínu.

Další změnou je seříznutí horní hrany boku židle ve stejném směru, jako na spodní lyžině. Dodává židli více harmonie.

Dají se ke staršímu modelu židle Jitro Klasik přikoupit botičky, a zvýšená opěrka zad nebo pultík?

Ano, lze přikoupit. Botičky a zvýšená opěrka je kompatibilní, tyto doplňky lze namontovat na všechny dosud vyráběné typy židlí. Typ vyráběný do r. 2013 (3 otvory v oblasti opěrek zad) ale nemá pro botičky předvrtané otvory na spodní straně nohy židle.. Musí se předvrtat (velikost vrtáku - 3).Ještě máme skladem pár kusů starších pultíků.

Máme starší Komplet pultík, lze jej použít k nové židli?

Jestliže máte typ pultíku, který má pouze jeden otvor pro fixaci do boku židle, pultíkové područky přidělat nejdou. Novější židle mají připraveny pro uchycení otvory dva. Ani jeden z otvorů v područce se tím pádem nepřekrývá s otvorem v boku, takže nelze připevnit. Ve výbavě starého kompletu pultík také dříve nebyly kšandy přes ramínka  a stabilizační botičky. Do nové židle Plus nepůjdou přišroubovat stabilizační botičky z židliček Klasik a Baby. Připevnění vyžaduje rozšíření otvoru v botičce.

Jaké doplňky k židli máme vybrat pro naše dvouleté dítě? 

Pro takto velké dítě už nemusíte mít nic. Lze přikoupit stupínek pro snadnější vystoupání na židličku, ale ten lze využít pouze do tří let. Snižuje totiž přední stabilitu židle. Područky s botičkami zase mohou sloužit jako opora do stran a poutací pásek pro větší děti, pokud dítě dosud nebylo zvyklé sedět ve výšce.

Zaslepovací šrouby mezi opěrkami zad nám nejdou přiroubovat, vylézají nad povrch boků...

Zaslepení otvorů pro područky se provádí při montáži jako první, před nasazením a přišroubováním zádových opěrek. Jsou k tomu určeny kratší matice (baleny v malém sáčku).

Tyčka k pultíku je příliš krátká...

Tyčka je při balení zašroubována nadoraz. Nestačí povolit kuličku pouze na jedné straně, ale musí se vyšroubovat na obou stranách.

Židle se po smontování kýve...

Chyba je z 99,9% v montáži. Nejspíše došlo k přetažení u spodního svorníku, nebo jsou sedátka v drážce na každé straně jinak vysunutá, židli kříží.

Povolte všechny šrouby, srovnejte sedátka v drážkách a začněte utahovat od horní tyčky (svorníku) pod sedátkem. Šrouby nepřetahujte. Raději nepoužívejte vrtačku. Svorník lze utáhnout bohužel víc, než se potřeba. Dřevo je pružné a ohne se, to způsobí kývání. Potom střídavě utahujte horní a spodní šrouby, aby se židlička stahovala rovnoměrně. A ne na doraz, pouze tak, aby se sedátka z drážek nevysunovala.

U židle se nám i přes silné utažení vysunuje horní sedátko...

I pro tento případ platí NEUTAHOVAT NADORAZ. Když začnete utahovat od spodního svorníku a nadoraz, nedovolí židle už dostatečně fixovat horní sedák.

Pomůže opět vše povolit a utahovat od středu - svorníku pod sedátkem a s citem! Viz předcházející dotaz.

Proč nemá židlička omyvatelný sedák nebo alespoň snímatelný obal na sedák?

Z hygienických důvodů nejsou omyvatelné sedáky vhodné, v záhybech a švech se množí bakterie. Naše sedáky jsou ze 3 cm vysokého molitanu, potažené bavlněnou látkou. Snímatelný potah je třeba praktický, ale většinou se tekutina i jídlo dostanou také do molitanového jádra a je hygieničtější vyprat vše. Navlékání látky na molitan je  také poměrně pracné. Z provozních důvodů by byla výroba snímatelných sedáků pracnější a tím i dražší. V neposlední řadě nás odrazuje i možný počet reklamací typu - "ten zip už jsme rozbitý dostali"... 

Proč nemá pultík okraj?

Důvodů je několik - čisté linie z hlediska designu, levnější výroba, ale hlavně jednoduchá údržba.